Kilpailu ei ole vielä ohi, mutta joukkueet ovat alkaneet ilmoittaa kauden ulkopuolisista jäsenluetteloistaan
Joka vuosi totuttelemme siihen, että näytöillämme on joukkueita, sarjoja ja ratsastajia, sitten meidän on unohdettava tämä kaikki ja aloitettava alusta, kun sopimukset loppuvat, uusia nimiä ilmaantuu ja eläkkeelle jäävät ratsastajat jättävät jäähyväiset.
Vaikka stagiaire-sopimuksia lukuun ottamatta kaikki liikkeet tehdään off-season aikana, elokuussa joukkueet voivat alkaa ilmoittaa allekirjoituksista ja lähdöistä virallisesti, jotta voimme seurata kauden loppua tietäen, miksi tietyt ratsastajat ponnistelevat enemmän tai vähemmän.
Suurin osa siirroista on vielä tekemättä tai julkistamatta, mutta monia huomionarvoisia liikkeitä on jo julkistettu, kun ratsastajat, kuten Lorena Wiebes, Søren Kragh Andersen, Alexander Kristoff ja Tim Merlier, ovat saaneet uuden startin, kun taas nuoria kykyjä mukaan lukien Britit Josh Tarling, Leo Hayter, Sam Watson, Max Poole ja Mason Hollyman saavat ensimmäiset WorldTour-sopimuksensa.
Tiimien nimeen on myös totuttava, kun QuickStep Alpha Vinylistä tulee Soudal-QuickStep ja Lotto Soudalista Lotto-Dstny.
On myös syytä pitää silmällä niitä joukkueita, joita uhkaa putoaminen WorldTour-turnauksesta, sillä ratsastajat saattavat olla epäröiviä sitoutua asuun, jonka tulevaisuus on epävarma.
Ammattipyöräilyn siirrot 2022-2023
AG2R-Citroën (FRA)
In: Alex Baudin (Tudor Pro Cycling)
Out: Clément Champoussin (Arkéa-Samsic), Bob Jungels (Bora-Hansgrohe)
Alpecin-Deceuninck (BEL)
In: Jensen Plowright (Groupama-FDJ Conti), Quinten Hermans (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), Kaden Groves (BikeExchange-Jayco), Nicola Conci (Alpecin- Deceuninck Development Team), Søren Kragh Andersen (Team DSM)
Out: Tim Merlier (Soudal-QuickStep)
Arkéa-Samsic (FRA)
In: Mathis Le Berre (Côtes d'Armor-Marie Morin), Ewen Costiou (Côtes d'Armor-Marie Morin), Clément Champoussin (AG2R-Citroën)
Lähtö:
Astana Qazaqstan (KAZ)
Sisään
Out: Vincenzo Nibali (eläkkeellä)
Bahrain Victorious (BHR)
In: Fran Miholjević (Cycling Team Friuli ASD), Cameron Scott (ARA Pro Racing Sunshine Coast), Rainer Keppinger (Hrinkow Advarics Cycleang), Andrea Pasqualon (Intermarché-Wanty) -Gobert Matériaux), Dušan Rajović (Team Corratec), Nikias Arndt (Team DSM)
Out: Dylan Teuns (Israel-Premier Tech), Domen Novak (UAE Team Emirates), Jan Tratnik (Jumbo-Visma)
BikeExchange Jayco (AUS)
Sisään: Filippo Zana (Bardiani CSF Faizanè), Blake Quick (Trinity Racing), Rudy Porter (Trinity Racing), Chris Harper (Jumbo-Visma), Eddie Dunbar (Ineos Grenadiers, Felix Engelhardt (Tirol KTM Cycling)
Ulko: Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck)
Bora-Hansgrohe (GER)
In: Bob Jungels (AG2R-Citroën), Nico Denz (Team DSM)
Out: Felix Großschartner (UAE Team Emirates), Wilco Kelderman (Jumbo-Visma)
Cofidis (FRA)
Sisään
ulos
EF Education-EasyPost (USA)
In: Andrea Piccolo (Drone Hopper-Androni Giocattoli), Alexander Cepeda (Drone Hopper-Androni Giocattoli), Richard Carapazz (Ineos Grenadiers), Andrey Amador (Ineos Grenadiers)
ulos
Groupama-FDJ (FRA)
In: Sam Watson (Groupama-FDJ Conti), Reuben Thompson (Groupama-FDJ Conti), Laurence Pithie (Groupama-FDJ Conti), Enzo Paleni (Groupama-FDJ) Conti), Lenny Martinez (Groupama-FDJ Conti), Romain Grégoire (Groupama-FDJ Conti), Lorenzo Germani (Groupama-FDJ Conti)
Out: Jacopo Guarnieiri (Lotto-Dstny), Attila V alter (Jumbo-Visma)
Ineos Grenadiers (GBR)
In: Josh Tarling (FlandersColor-Galloo Team), Leo Hayter (Hagens Berman Axeon)
Out: Eddie Dunbar (BikeExchange-Jayco), Dylan van Baarle (Jumbo-Visma), Richard Carapaz (EF Education-EasyPost), Andrey Amador (EF Education-EasyPost))
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux (BEL)
In: Mike Teunnissen (Jumbo-Visma), Laurenz Rex (Bingoal-Pauwels Sauces WB), Tom Paquot (Bingoal-Pauwels Sauces WB), Madis Mihkels (Team Ampler) -Tartu2024), Dries De Pooter (Hagens Berman Axeon), Rui Costa (UAE Team Emirates), Arne Marit (Sport Vlaanderen-Baloise), Rune Herregodts (Sport Vlaanderen-Baloise)
Out: Alexander Kristoff (Uno-X Pro Cycling), Quinten Hermans (Alpecin-Deceuninck), Jan Hirt (Soudal-QuickStep), Andrea Pasqualon (Bahrain Victorious)
Israel-Premier Tech (ISR)
In: Mason Hollyman (Israel Cycling Academy), Derek Gee (Israel Cycling Academy), Marco Frigo (Israel Cycling Academy), Dylan Teuns (Bahrain Victorious), Matthew Riccitello (Hagens Berman Axeon)
ulos
Jumbo-Visma (NED)
In: Dylan van Baarle (Ineos Grenadiers), Wilco Kelderman (Bora-Hansgrohe), Attila V alter (Groupama-FDJ), Jan Tratnik (Bahrain Victorious), Thomas Gloag (Trinity Racing)
Out: Chris Harper (BikeExchange-Jayco), Mike Teunnissen (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), Pascal Eenkhoorn (Lotto-Dstny)
Lotto-Dstny (BEL)
In: Lennert Van Eetvelt (Lotto Soudal U23), Jacopo Guarnieri (Groupama-FDJ), Pascal Eenkhoorn (Jumbo-Visma), Arjen Livyns (Bingoal Pauwels Sauces WB), Mathijs Paasschens (Bingoal Pauwels Sauces WB), Liam Slock (Lotto Soudal Development)
Out: Philippe Gilbert (eläkkeellä), Tim Wellens (UAE Team Emirates), Steff Cras (TotalEnergies)
Movistar Team (ESP)
Sisään
Out: Alejandro Valverde (eläkkeellä)
Soudal-QuickStep (BEL)
In: Casper Pedersen (Team DSM), Tim Merlier (Alpecin-Deceuninck), Jan Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux)
ulos
Team DSM (GER)
In: Casper van Uden (kehitystiimi DSM), Max Poole (kehitystiimi DSM), Pavel Bittner (kehitystiimi DSM)
Out: Søren Kragh Andersen (Alpecin-Deceuninck), Casper Pedersen (Soudal-QuickStep), Nikias Arndt (Team DSM), Nico Denz (Bora-Hansgrohe)
Trek-Segafredo (USA)
In: Thibau Nys (Baloise Trek Lions), Mathias Vacek (liittämätön)
ulos
UAE Team Emirates (UAE)
In: Jan Christen (Pogi Team), Tim Wellens (Lotto Soudal), Felix Großschartner (Bora-Hansgrohe), Domen Novak (Bahrain Victorious)
Out: Rui Costa (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux)
Naisten WorldTour-siirrot
UAE Team ADQ (UAE)
Sisään
ulos
BikeExchange Jayco (AUS)
In: Letizia Paternoster (Trek-Segafredo), Ingvild Gåskjenn (Team Coop-Hitec Products), Elmar Reinders (Riwal Cycling Team)
Out: Amanda Spratt (Trek-Segafredo)
Canyon/SRAM Racing (GER)
Sisään:
Out: Lisa Klein (Trek-Segafredo)
EF Education-TIBCO-SVB (USA)
In: Zoë Backstedt (Acrog-Tormans)
Lähtö:
FDJ-Suez-Futuroscope (FRA)
In: Loes Adegeest (IBCT), Gladys Verhulst (Le Col-Wahoo)
Out: Brodie Chapman (Trek-Segafredo)
Human Powered He alth (USA)
Sisään:
Lähtö:
Jumbo-Visma (NED)
Sisään:
Out: Anouska Costa (Uno-X Pro Cycling)
Liv Racing Xstra (NED)
In: Mavi García (UAE Team ADQ)
ulos
Movistar (ESP)
Sisään
ulos
Roland Cogeas Edelweiss Squad (SWI)
Sisään:
Lähtö:
SD Worx (NED)
In: Lorena Wiebes (Team DSM)
Out: Ashleigh Moolman Pasio (AG Insurance-NXTG)
Team DSM (NED)
Sisään
Out: Lorena Wiebes (SD Worx)
Trek-Segafredo (USA)
In: Amanda Spratt (BikeExchange-Jayco), Gaia Realini (Isolmant-Premac-Vittoria), Lisa Klein (Canyon/SRAM Racing), Brodie Chapman (FDJ-Suez) -Futuroscope)
Out: Amalie Dideriksen (Uno-X Pro Cycling), Letizia Paternoster (BikeExchange-Jayco)
UAE Team ADQ (UAE)
Sisään:
Out: Mavi García (Liv Racing Xstra), Maaike Boogaard (AG Insurance-NXTG)
Uno-X Pro Cycling (NOR)
In: Amalie Dideriksen (Trek-Segafredo), Anouska Costa (Jumbo-Visma)
Lähtö:
Stagiaire-sopimukset 2022
AG2R-Citroën
Bastien Tronchon, Pierre Gautherat, Thomas Delphit
Arkéa-Samsic
Pierre Thierry, Ewen Costiou, Toon Clynhens
Astana Qazaqstan
Igor Chzhan, Gleb Syritsa
BikeExchange-Jayco
Anders Foldager, Davide De Pretto, Marceli Boguslawski
Bora-Hansgrohe
Florian Lipowitz
EF Koulutus-TIBCO-SVB
Zoë Backstedt
Ineos Grenadiers
Leo Hayter
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
Madis Mihkels, Dries De Pooter
Israel-Premier Tech
Matthew Riccitello
QuickStep Alpha Vinyyli
Simone Raccani
Trek-Segafredo
Thibau Nys, Mathias Vacek
UAE Team Emirates
Oliver Knight, Arthur Kluckers, Kasper Andersen
Pääkuva: Trek-Segafredo